تهران.البرزو شهرستان ها
09129499307
سنگ کاری آبنما

سنگ کوهی چیست و چه کاربردی دارند؟

سنگ کوهی چیست و چه کاربردی دارند؟

 سنگ کوهی

 این علت این دسته از سنگ ها را، سنگ های کار شده یا تغییر یافته می گویند. از سنگ های تغییر یافته می توان به سنگ کوهی، سنگ مالون نما، سنگ قواره، سنگ تمام تراش و …. اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند و موارد مصرف آن ها با هم متفاوت می باشد.

عموما به دو دسته تقسیم می شوند. البته تنوع سنگ ها سبب پیچیده تر شدن دسته بندی آنها می شود. اما به طور کلی سنگ ها از نظر شکل به دو دسته طبیعی و ساختگی تقسیم می شوند.

همچنین ا نظر نوع کانی نیز با هم متفاوت می باشند. سنگ ها عموما قبل از استفاده دستخوش تغییراتی می شوند. در حقیقت قبل از استفاده در ساختمان، بر روی آنها عملیاتی انجام می شود که کارآیی و زیبایی سنگ را افزایش دهد. 

سنگ کوهی

سنگ کوهی چیست؟

 

سنگ لاشه نوعی سنگ کاملا طبیعی می باشد. این نوع سنگ بیشتر لبه تیز هستند و مستقیما از معدن سنگ استخراج می شوند. در روند عملیات استخراج، به شیوه های گوناگون قطعات بزرگ سنگ را از کوه جدا نموده و برای آماده سازی به کارخانه حمل می کنند. به این قطعات اصطلاحا سنگ قله می گویند.

باید توجه داشت سنگ هایی که به طور طبیعی از کوه جدا شده و در دامنه کوه انباشته می شوند، در بیشتر موارد تحت تاثیر عوامل هوازدگی قرار می گیرند. به همین دلیل در عملیات ساختمانی به کار برده نمی شوند.

در حقیقت سنگ نامبرده نوعی سنگ می باشد که قبل از استفاده متناسب با موارد مصرف و نوع مصرف دستخوش تغییراتی در ظاهر ، شکل، اندازه و ضخامت و … واقع می شود.

سنگ کوهی مقاومت بالایی داشته و طیف رنگی آن گسترده نمی باشد. سنگ های کوهی را می توان با قلم های مخصوص تراش داد و سپس مورد استفاده قرار داد.

سنگ کاری دیوار

کاربرد سنگ کاری  کوهی:

سنگ یکی از پرکاربردترین سنگ هاست. البته استفاده از این نوع سنگ به مقاومت آن در برابر فشار، استحکام سنگ، نحوه فرآوری، کیفیت نهایی سنگ و … بستگی دارد. در واقع هرچه مقاومت و مقاومت فشاری سنگ بیشتر باشد، کاربرد کلی آن در ساختمان سازی بیشتر می شود.

به طور کلی موارد استفاده از سنگ کوهی عبارتند از:

 1. سنگ کوهی را می توان برای انواع شومینه، باربیکیو و … استفاده کرد. استفاده شده در واقع مقاومت سنگ کوهی در برابر حرارت و شعله بسیار بالاست، بنابراین سنگ کوه بهترین انتخاب برای ساخت شومینه و باربیکیو می باشد.
 2. از دیگر مصارف آن ساخت دیوارهای سنگی مختلف است. از سنگ می توان برای تهیه و اجرای انواع دیوارهای سنگی استفاده کرد.
 3. این سنگ قابلیت چکش زنی را دارد و در اندازه و ضخامت و شکل دلخواه ساخته می شود، بنابراین می توان از این نوع سنگ در گوشه و کنار کار و در محل مورد نظر استفاده کرد.
 4. یکی از مصارف سنگ استفاده از آن در بیرون و داخل ساختمان ها، هتل ها، محل کار و … است.
 5. سنگ اغلب در ساختمان ها، ویلاها و … استفاده می شود. برای ایجاد فضا استفاده می شود.
 6. یکی دیگر از کاربردهای این نوع سنگ استفاده از آن در سنگفرش خیابان ها، سنگ فرش پارک ها و … می باشد. همچنین استفاده از آن برای ایجاد دیوارهای پارکی از دیگر کاربردهای سنگ است.
سنگ لاشه سفید

 

 

 
ویژگی های کیفیت سنگ کوهی

 

انواع سنگ ها دارای ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی هستند که کیفیت نهایی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. از ویژگی های کیفیت سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سنگ های انتخاب شده باید عاری از شکستگی، ترک و درز باشند. در واقع وجود درز و ترک در سنگ دلیل کیفیت پایین و عدم استحکام سنگ است.
 2. سنگ نباید خورده شود
 3. از دیگر ویژگی های کیفی سنگ می توان به قوام، قوام و یکنواختی آن پی برد.
 4. سنگ باید عاری از تمام لایه های ریز باشد در واقع ظاهر آن نباید تراز باشد
 5. نکته مهم دیگر سختی سنگ است. در واقع سنگ باید سختی مناسبی داشته باشد.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *